VYLUČOVACÍ SOUSTAVA

Hlavní funkcí vylučovací soustavy je odstraňování nežádoucích látek z těla.

LEDVINY

Ledviny jsou párový orgány tvaru fazole. Jsou uloženy podél bederní páteře, hmotnost asi 150 gramů, výška asi 12 cm. Jsou hlavním orgánem vylučovací soustavy.

Ledviny jsou složeny ze základních stavebních jednotek - NEFRONŮ, kterých je v každé ledvině asi 1 milion. Zde dochází k filtraci krve a tvorbě moči.

NEFRON
NEFRON
BOWMANŮV VÁČEK
BOWMANŮV VÁČEK

Každý nefron se skládá ze dvou částí - ledvinového (Bowmanova) váčku a systému sběrných kanálků. V Bowmanově pouzdře dochází k tvorbě tzv. primární moči - z přefiltrované krve se zde hromadí voda s odpadními látkami. Za jeden den se jí vytvoří zhruba 180 litrů. Voda dále odtéká do soustavy kanálků, kde se 99 % vody vstřebá zpět do krevního oběhu a zbytek (asi 1,5 - 2 litry) odchází z ledvin do dalších částí vylučovací soustavy. Tomuto zbytku se říká definitivní moč.

Pokud nedodržujeme dostatečný pitný režim, může dojít k tvorbě tzv. ledvinových kamenů, což jsou vlastně vykrystalizované soli a močovina.

STAVBA LEDVINY

Ledvina je obalena tukem, které vytváří POUZDRO. To chrání ledviny před poškozením.

Vnější tmavá vrstva se nazývá KŮRA  a dochází zde k tvorbě tzv. primární moči.

Světlejší část ledviny se nazývá DŘEŇ a dochází zde k tvorbě tzv. definitivní moči. Dřeň je tvořena PYRAMIDAMI, které vytvořenou moč sbírají. Moč dále teče do ledvinných kalichů a přes pánvičku močovod ledvinu opouští

ČÁSTI VYLUČOVACÍ SOUSTAVY

  1. ledvina
  2. močovod
  3. močový měchýř
  4. močová trubice

Tekutina, která se v ledvinách vytvoří, se nazývá MOČ. Je tvořena především vodou, močovinou a minerály. Čím méně pijeme, tím tmavší moč je.