KREV

KREV

Krev je neprůhledná červená tekutina, která neustále cirkuluje v oběhové soustavě. Její teplota dosahuje za normálních okolností kolem 38°C. 

Dospělý člověk má v průměru 4 - 6 litrů krve (cca 60 ml krve na 1 kg hmotnosti člověka). Její objem závisí zejména na věku, hmotnosti a pohlaví jedince. Ženy mají obecně méně krve než muži.  

Lidská krev je tvořena dvěma složkami - tekutou a pevnou. Tekutá složka se nazývá PLAZMA. Pevnou složku označujeme jako KREVNÍ TĚLÍSKA neboli KREVNÍ ELEMENTY. Krevní tělíska v lidské krvi jsou trojího druhu, a to ČERVENÉ KRVINKY, BÍLÉ KRVINKY a KREVNÍ DESTIČKY.

Červená krvinka, krevní destička a bílá krvinka
Červená krvinka, krevní destička a bílá krvinka
Sedimentovaná a nesedimentovaná krev
Sedimentovaná a nesedimentovaná krev

PLAZMA

Krevní plazma je nažloutlá lepkavá tekutá složka krve, která tvoří největší část jejího objemu (asi 57% celkového objemu krve, což je zhruba 3 - 3,5 litrů plazmy). Z 90% je tvořena vodou, zbytek jsou anorganické a organické látky.


ČERVENÉ KRVINKY

ČERVENÉ KRVINKY neboli ERYTROCYTY jsou bezjaderné krevní buňky, které nemají schopnost se dělit a množit. Jejich počet je zhruba 5 000 000 na 1 mm3. Hlavní funkcí červených krvinek je přenos kyslíku a oxidu uhličitého, tedy tzv. dýchacích plynů. Jejich součástí je červené krevní barvivo HEMOGLOBIN, který má díky obsaženému železu schopnost vázat kyslík.

Červené krvinky vznikají v červené kostní dřeni a po 90 - 120 dnech zanikají v játrech a slezině.

Červená krvinka
Červená krvinka

BÍLÉ KRVINKY

BÍLÉ KRVINKY neboli LEUKOCYTY jsou jaderné krevní buňky, které jsou schopné dělení a množení. Jejich počet je zhruba 4 000 - 10 000 na 1 mm3. Hlavní funkcí bílých krvinek je zajištění obranyschopnosti organismu. Proto jsou schopné aktivního pohybu, mohou prostupovat stěnami cév a dostávat se tak k místu infekce.

Bílých krvinek je několik druhů a každý má svou funkci. Vznikají v červené kostní dřeni. V závislosti na druhu bílé krvinky je jejich délka života od několika dnů až po 10 měsíců. Většinou pak zanikají v místě infekce.

Bílá krvinka mezi červenými
Bílá krvinka mezi červenými

KREVNÍ DESTIČKY

KREVNÍ DESTIČKY neboli TROMBOCYTY jsou krevní buňky nepravidelného tvaru.  Jejich počet je zhruba 150 000 - 300 000 na 1 mm3. Hlavní funkcí krevních destiček je srážení krve v místě poranění. 

Krevní destičky vznikají stejně jako všechna ostatní krevní tělíska v červené kostní dřeni a jejich životaschopnost je pouze 9 - 12 dní. Většinou zanikají v místě poranění.

PRINCIP SRÁŽENÍ KRVE: Srážení krve neboli HEMOKOAGULACE je vlastně soubor reakcí, které vedou k přeměně tekutiny na nerozpustný gel. Zjednodušeně řečeno se FIBRINOGEN (bílkovina obsažená v plazmě), při styku se vzduchem mění na vláknitý FIBRIN. Ten vytvoří síť, do které se zachytí krevní destičky a červené krvinky a vytvoří tak červený TROMBUS neboli krevní sraženinu (stroupek), který zamezí dalšímu vytékání krve z rány.

Krevní destička
Krevní destička